Günübirlik Uruguay, Colonia del Sacramento Keyfi

Zaman dediğin çabuk geçiyor; Güney Amerika’yı geziyorum, görüyorum, aman da yoksa dönüyor muyum derken; Türkiye’de 1 ayı çoktan devirmişim.. Eş dost, arkadaş, bayram derken tekrar yazmaya döndüm sonunda 🙂 O halde kaldığım yerden anlatmaya devam edebilirim bence. Biz yolculuğumuza Buenos Aires, Arjantin ile başlamıştık. Şimdi ise sıra, onun güzide komşularından küçücük minnacık başka bir ülkede; ve o ülke de Uruguay.

İşte Uruguay, İşte ben :)
İşte Uruguay, İşte ben 🙂

Uruguay ismini en çok ne zaman duymuştuk hatırlar mısınız bilmem; ama yine bir zamanlar bu ülkeden gitsek mi, peki nerelerin vatandaşı olsak diye kara kara düşündüğümüz bir dönemde, bir ekşisözlük entry’si inanılmaz popüler olmuştu. Öyle bir ülke düşünün ki; Cumhurbaşkanı maaşının %90’ını yoksullara bağışlıyor, sarayda oturmuyor, bildiğimiz tosbaa dediğimiz vosvos kullanıyor.. Askerlik zorunlu değil, eğitim harcamalarına ayrılan bütçe savunmaya ayrılan bütçenin neredeyse 20 katı, kişisel haklara, basın özgürlüğüne gelince Dünya sıralamalarını sallıyorlar.. (Bizimki gibi sonları değil de, en üst sıraları tabi ki!) Bütün bunları duyduktan sonra, nedenlere daha detaylı göz atmak isteyenleriniz olursa; buyrunuz efenim özet bir liste linki.  Hem kim bilir, belki bunların üstüne benim bu postumu okuduktan sonra taşınma isteğiniz yine depreşebilir 🙂

Eski arabalar ve Uruguay sokakları
Eski arabalar ve Uruguay sokakları
Tarih kokan sokaklar, Portekiz etkisini hissetmek için Colonia del Sacramento..
Tarih kokan sokaklar ve Portekiz etkisini hissetmek için Colonia del Sacramento..

3 Ana Soruda Uruguay, hadi bakalım!

1. Nüfusu: 3,5 Milyon

2. Başkenti: Montevideo

3. Para birimi: Uruguay Pesosu (Peso olmasına Güney Amerika’da olunca, şaşırdık mı diyoruz :))

1 USD = 30 Uruguay Pesosu

Eski Liman, Colonia del Sacramento
Eski Liman, Colonia del Sacramento

Uruguay’a Ne Zaman Gitmeli?

Buraya ay şeklinde yazmayı anlaşılır olması açısından daha uygun görmekteyim; zira onların mevsimleri bizim mevsimlerimiz kafalar bi dünya olmasın, yanlış anlaşılmalar doğmasın..

Aralık- Mart: Tam sahillere koşma, 30 -35 derece sıcaklıkta hangi kıyı kentinde kendimi bulsam diye düşünme zamanı. Onların yüksek sezonu tam olarak da bu oluyor 🙂 Özellikle vurgu yapılması gereken bir dönem de, tarihleri değişkenlik gösterse de, genellikle Ocak sonundan Mart ortasına kadar 40 gün süren Montevideo Festivali. Eğer o dönemlerde Uruguay’daysanız, yolunuzu oralara düşürmezseniz olmaz diyorlar 🙂 Mart ayı sıcak ama yağış alan bir ay, bir tek onu atlamamakta fayda var.

Nisan- Mayıs: Bu kısım sonbahar gibi diyebiliriz, sıcaklıklar 20 derecelere falan düşüyor. Ama inanılmaz yağmur aldığı bir dönem değil. Gezmeye uygun mudur, bence gayet de uygundur!

Haziran- Eylül: Evet efenim, tam da bizim gittiğimiz dönem, oranın kışı oluyor. Eveeeet kara kış gibi bir olgu söz konusu değil, ama 15 derecelere inen; biraz da sahilden gelen rüzgarları ile hafiften hafiften daha soğukmuş gibi hissettiren bir dönem oluyor kendisi. İşte bu sebeple Uruguay için, düşük sezon diyebiliriz kendisine!

Ekim- Kasım: Bu kısım da oraların ilkbaharı oluyor, sıcaklıklar yükselmeye başlıyor. Şöyle 20 derece ve üstüne çıkmaya başlıyor, başlıyor başlamasına ama yıl boyunca en çok yağmur yağan dönem de Mart ayının dışında bu iki ay oluyor, benden söylemesi!

Hangi mevsim giderseniz gidin güzel, mesela çiçekler ve ben fotosu bir kış gününden :)
Hangi mevsim giderseniz gidin güzel, mesela çiçekler ve ben fotosu bir kış gününden 🙂

Uruguay’da günübirlikçi olmak, en popüler “Colonia del Sacramento” demek..

Bizim Uruguay serüvenimize gelince, gönül isterdi ki çok çok daha uzun sürsün.. Ama gittiğimiz mevsim oraların pek de sezonu olmayınca, süper şahane Atlantik Okyanus’undaki sahilleriyle meşhur bu güzel ülkenin o kısımlarını da belki başka bir zaman görürüz diyoruz.. Ve Buenos Aires’in de hemencik karşısında yer alan Unesco koruma listesindeki Colonia del Sacramento’yu gözümüze kestiriyoruz 🙂

Uruguay'ın Unesco Dünya Mirası Listesi'nde yer alan tek bölgesi; Colonia del Sacramento'nun Tarihi Kent Merkezi
Uruguay’ın Unesco Dünya Mirası Listesi’nde yer alan tek bölgesi; Colonia del Sacramento’nun Tarihi Kent Merkezi

Colonia del Sacramento, 1680 yılında Manuel Lobo tarafından Portekizliler tarafından kurulan bir koloni şehri. Buenos Aires’in tam karşısındaki konumuyla, Rio de la Plata yani River Plate üzerinden yapılacak ticaret için stratejik bir noktada yer alıyor. Yıllar boyunca işte bu pek önemli konumu sebebiyle, Portekizliler ve İspanyollar arasında uğruna mücadeleler yapılıyor ve aslında bir Portekizliler’in, bir İspanyollar’ın oluyor. En son Brezilya’nın bile bir süre bölgede hüküm sürmesi söz konusu olsa da 1828’den itibaren Uruguay’ın güzel mi güzel tarih kokan kenti oluyor.

Colonia del Sacramento'daki Portekiz etkisi, seramik eski haritalarda yaşıyor!
Colonia del Sacramento’daki Portekiz etkisi, seramik eski haritalarda yaşıyor!

Günümüzde ise Arjantinliler’in de, Uruguaylılar’ın da yazlık evlerinin bulunduğu, 25bin nüfusa sahip rengarenk evlerine bayılarak taş sokaklarında kaybolunası, evet biraz turistik; ama keyifli zaman geçirebileceğiniz, güzel yemek mekanları ve sanat galerileri bulabileceğiniz şirin bir kent. Arjantin’den günübirlik çok ziyaretçi aldığını, hiç Arjantin pesolarınızı Uruguay pesosuna çevirmeden her türlü ödemenizi yapabilmenizden bile çok rahat anlayabiliyorsunuz. “Para mı, yine değiştircez mi?” derdiniz yok; hadi yine iyisiniz 🙂

Eski evler, taş sokaklar, sokak lambaları..
Eski evler, taş sokaklar, sokak lambaları..
Selam Colonia del Sacramento! Ben geldim :)
Selam Colonia del Sacramento! Ben geldim 🙂

Colonia del Sacramento’da Ne Yapılır?

Porton de Campo: Feribotla şehre vardınız, her şey yürüme mesafesinde bu sebeple tabana kuvvet.  Sahil boyunca yürümeye başlıyorsunuz; sonra karşınıza şirin şirin evler, pencereler, eski arabalar çarpıyor. Fotoğraf çekmekten biraz zor ulaşmışsınız gibi geliyor ama aslında çok yakın. Porton de Campo yani Şehrin Ana Giriş kapısından bir köprü üzerinden geçerek tarihi merkeze giriş yapıyorsunuz.

Porton de Campo, yani şehrin kapısından Colonia'nın tarihi merkezine giriş
Porton de Campo, yani şehrin kapısından Colonia’nın tarihi merkezine giriş

Plaza Mayor 25 del Mayo: Colonia del Sacramento’yu özel kılan kısmı Portekiz etkisinin hakim olduğu Barrio Historico, yani tarihi merkezi. İşte Plaza Mayor 25 del Mayo, şehrin tarihi merkezindeki en büyük meydan. Palmiye ağaçları, mis gibi kokan portakal ağaçları, bugüne kadar bizim Türkiye’den alışık olmadığımız nice ağaç bu meydanda yer alıyor. Bize ise ağzımız açık bu güzelliklere bakmak, Arnavut kaldırımlı taş meydanın bol bol keyfini çıkartmak kalıyor 🙂 Hah bir de sokak lambaları, Colonia del Sacramento’ya özgü onlar. Her köşe başında karşımıza çıkacaklar, onlara da alışmaya başlıyoruz!

Plaza Mayor 25 del Mayo, Portakal Ağaçları, Rengarenk Eski Evler..
Plaza Mayor 25 del Mayo, Portakal Ağaçları, Rengarenk Eski Evler..
Sokak tabelaları seramikten :) Pek de güzeller, değil mi?
Sokak tabelaları seramikten 🙂 Pek de güzeller, değil mi?

El Faro: Nam-ı değer Fener Kulesi, 19. yüzyılda yeniden yapılıyor. 17. yüzyıldan Convento de San Francisco’nun kalıntılarını da hemen yanı başında görmek mümkün. El Faro’ya kesinlikle ama kesinlikle çıkın, evet tabi ki de kulede asansör yok.. Evet bir de pek dar, aman birisi çıkarken diğeri giremiyor falan.. Ama siz bunların üstesinden ve ayrıca yaklaşık 120 basamağın da üstesinden gelebilecek güce sahipsiniz. Sonunda ne mi vaat ediyorum, işte 360 derece kentin manzarasını ve püfür püfür rüzgarını 🙂 Ücret de 20 Uruguay pesosu yani 1 dolar bile değil, üşenmeyin haydi bakalım!

19. yüzyıldan kalan El Faro, Fener Kulesi
19. yüzyıldan kalan El Faro, Fener Kulesi
Fener Kulesi’nden Plaza Mayor manzarası ve 17.yüzyıldan kalıntılar
Rio de Plata nehrinin manzarası, El Faro'nun en tepesinde püfür püfür rüzgarı :)
Rio de Plata nehrinin manzarası, El Faro’nun en tepesinde püfür püfür rüzgarı 🙂

Calle los Suspiros: Şimdi Colonia del Sacramento’ya gelip de bu sokağı kaçırırsanız, çok ama çok üzülürsünüz. Kent inanılmaz küçük, atlamanız bu sebeple pek söz konusu değil ama yine de aman dikkat! Google’da Colonia del Sacramento dediğiniz anda çıkan, o eski taş sokağın iki tarafında harabe gibi binalarıyla bu sokak bu kenti çok güzel özetliyor aslında. Los Suspiros diye bir sanat galerisi, bir restorantı her şeyi var bu caddenin.. Bir de muhteşem Rio de Plata nehrinin manzarası 🙂 Mükemmel instagramlık fotolar da cabası!

Los Suspiros, Colonia del Sacramento'yu anlatan, en en karakteristik sokağı
Los Suspiros, Colonia del Sacramento’yu anlatan, en en karakteristik sokağı
Bu sokakta fotoğraf çekilmezsem, eeh tabi ki de olmazdı :)
Bu sokakta fotoğraf çekilmezsem, eeh tabi ki de olmazdı 🙂

Puerto Viejo: Yine hayran kalınası başka bir güzellik, kendisi Colonia del Sacramento’nun eski limanı olur. Biz o kadar beğendik ki; bir gündüz gözüyle, bir de şahane olacağını düşündüğümüz için günbatımında gittik. Nasıl tarif etsem, bazen kendimi rahmetli Bob Ross amcanın programında gibi hissederim. Hani derdi ya, şuraya küçük yeşil ağaçlar ekleyelim biraz da şundan katalım. Anlatmama yardımcı oldu mu bilmem, ama Puerto Viejo yani Eski Liman aynen o kadar güzel renkler ve görüntüler sunuyor. Aman diyim kaçırmayın!

İşte Bob Ross amcanın kulaklarını çınlattığım, o güzel eski liman!
İşte Bob Ross amcanın kulaklarını çınlattığım, o güzel eski liman!
İşte o bakmalara doyamadığım, şahane gün batımı
İşte o bakmalara doyamadığım, şahane gün batımı

Basilica de Sacramento: Uruguay’ın en eski kilisesi, 1700lerin sonunda bir yangına kurban gitse de sonradan yenileniyor. Büyük mü büyük, sade mi sade; etkileyici mi bence değil. Ama gitmişken bi göz atarsınız diye düşünüyorum.

Basilica de Sacramento, Uruguay'ın en eskisi
Basilica de Sacramento, Uruguay’ın en eskisi

Müzeler Müzeler: Aslında Uruguay’ı sevmemiz için bir sebep daha, sadece 50 Uruguay pesosu vererek (2 usd’den az) kentteki 8 farklı müzeyi de gezmeniz mümkün. Bu müzeler neler diyecek olursanız; Museo Portugues, Museo de Azulejo, Museo Espanol, Museo Municipal gibi birbirinden farklı müzeler bunlardan bazıları.. Neden bu kadar kısa bahsettim, biz keyif yapmaya gitmiştik; pek de müze havamızda değildik. Ama dilerseniz müze konusunda da tarihi itibariyle size karşı boş değil!

Müzelere girmediysek de, bir sebebi var.. Colonia del Sacramento tam bir açık hava müzesi de hep bundan!
Müzelere girmediysek de, bir sebebi var.. Sokaklardan içeri giremedik ki!
Turistik de olsa, bazen çiçek açsa dünya diye dileklerde bulunan benim için bunu görmek bile bir devrim!
Turistik de olsa, bazen çiçek açsa dünya diye dileklerde bulunan benim için bunu görmek bile bir devrim!

Colonia del Sacramento’da, Nerede Alışveriş Yapılır? Ne Alınır?

Plaza Menor: Evet şehrin her yerinde küçük mü küçük şirin mi şirin dükkanlar mevcut 🙂 Bizim gittiğimiz zaman düşük sezon olduğundan bazıları da kapalıydı. Ama size kesinlikle önereceğimiz dükkanlar cenneti Plaza Menor. Burada El Tambor, Taller Chape, Mi Casita, Almacen La Carlota gibi hepsi birbirinden renkli, el yapımı ürünleri aynı yerde bir arada bulabilirsiniz. Hiçbir şey almayacaksanız bile, ne kadar güzel şeyler varmış, keşke benim gibi “yerim olsa da alsam” demek için bile olsa girin bu dükkanlara.. Çok ama çok şirinler!

Colonia del Sacramento’da ne alınır sorusunun cevabı ise seramikler, doğal taşlarla takılar, rengarenk örtüler, şallar ve Arjantin etkisiyle mate çayı ve mate bardakları diyebilirim. Peki ben ne alabildim, sadece magnet! Kahrolsun bağzı şeyler 🙂

Plaza Menor, alışveriş yapmayacaksanız bile uğrayın!
Plaza Menor, alışveriş yapmayacaksanız bile uğrayın!
plaza menor-almacen-la-carlota-souvenirs-colonia-uruguay
Telden heykelcikler, rengarenk el yapımı ürünler, seramikler..

Colonia del Sacramento’da, Nerede Yenilir?

El Drugstore: Farklı alternatifler söz konusu olsa da biz günübirlik buraya geldiğimiz için, evet biraz turistik de olsa seçimimizi El Drugstore’dan yana kullandık. Pişman olduk mu sorusunun cevabı, kesinlikle hayır! Çünkü ortam renkten, farklı farklı şişelerden, objelerden geçilmiyor; bu da mekana sıcaklık katıyor. Sıcaklık demişken sokaklarda gezerken üşümüş bizlere, sıcak sobasını da sunduğu için bu mekan ayrı bir teşekkürümüzü kazanıyor. Bir de üstüne porsiyonları inanılmaz büyük (tabak yerine kocaman kase ile kalamar geliyor), bu bize yetmezmiş gibi canlı müzik de hiç durmadan devam edince bizden tam not alıyor.

El Drugstore'un rengarenk ve sıcacık ortamı :)
El Drugstore’un rengarenk ve sıcacık ortamı 🙂
Ben kalp Patricia! (Kendisi kolay içimli bir bira ;))
Ben kalp Patricia! (Kendisi kolay içimli bir bira ;))

Evet Uruguay’a özgü bir şey yemedik (Birasından içtik, olmaz mı?), keyfimiz gayet yerindeydi. Havalar güzel olsa dışarda rengarenk sandalyelerinde, Plaza Armas meydanında gelen geçene bakma fırsatı da sunuyor aslında. Bir de “ben baş başa ama farklı bir ortamda yemek yemek isterim” derseniz de, eski arabaların içinde El Drugstore’un keyfini çıkarmanız mümkün!

Plaza Armas meydanında havalar ısınınca koşmalık masalar!
Plaza Armas meydanında havalar ısınınca koşmalık masalar!
Yemeğinizi işte bu eski arabada da yemeniz mümkün!
Yemeğinizi işte bu eski arabada da yemeniz mümkün!

Bortolot Gelato: Efenim hava soğukmuş, oranın kışıymış, şöyleymiş böyleymiş hiç ama hiç dinlemem! Bir dondurma sevdalısı olarak yeri gelir yemek yemem, ona yer ayırırım. Yeri gelir kahvaltı yerine dondurma yerim. Nitekim Bortolot Gelato’ya iyi ki gitmişim. Tabi o zaman bilmiyorum ama bütün Güney Amerika yolculuğum boyunca en ama en beğendiğim dondurmacı oldu kendisi! 1896’dan beri yazısını tabelaya yapıştırmışlar ama boşuna da dememişler. Bir sürü ama bir sürü çeşit var, kafanız karışıyor ne yiceğinizi bilemiyorsunuz. Toplar da baya ama baya büyük, ama en az iki çeşit denemeden dönmeyin 🙂

Bortolot Gelato ve pespembe gökyüzü :)
Bortolot Gelato ve pespembe gökyüzü 🙂
Mutluluğun dondurma ile bir ilgisi olmalı!
Mutluluğun dondurma ile bir ilgisi olmalı!

Colonia del Sacramento’ya, Nasıl Ulaşılır?

Otobüs: Şimdi zaten Uruguay’daysanız, otobüs ile ulaşım mevcut. Başkent Montevideo’dan 2,5 saat, Paysandu gibi ikinci büyük daha kuzeyde olan şehrinden 6 saat kadar sürüyor.

Feribot: Siz de bizim gibi Türkiye’den uçup da Buenos Aires’e gelenlerdenseniz, Uruguay ziyaretiniz için önerilecek en güzel yol; feribot. Feribot çok ama çok pratik ve birden fazla firma çalışıyor.

Biz Buquebus’ı tercih ettik, bus yazdığına bakmayın aslında bir feribot J Buenos Aires’ten Colonia sadece 1,5 saat sürüyor. Gümrük işlemleri de hoop hoop diye iki tarafta da kolayca hallediliyor! Gidiş dönüş alınca fiyatı daha uygun oluyor, 1000 Arjantin pesosunu kredi kartı ile ödeyebiliyorsunuz ya da nakit olarak 100 Amerikan doları istiyorlar. Buenos Aires’tesiniz ama kendi paralarını nakit olarak kabul etmiyorlar, o da doğrudur evet!

Tercih edebileceğiniz firmaların linkleri ise buyrunuz aşağıda;

www.buquebus.com

www.seacatcolonia.com

www.coloniaexpress.com

Buenos Aires Colonie del Sacramento Feribot ile çok ama çok yakın!
Buenos Aires-Colonie del Sacramento feribot ile çok ama çok yakın!

Kıssadan hisse;

Siz siz olun bir gün Colonia del Sacramento’ya gelirseniz; bol bol ara sokaklarına dalın, bol bol fotoğraf çekin, Rio de la Plata nehrinin, eski şehrin, Puerto Viejo’da gün batımının keyfini çıkartın. El Faro, fener kulesine üşenmeyin çıkın da “Manzara da ne şahane!” diyin; güzel şeyler dileyin. El yapımı ürünler satan dükkanlarını gezin, El Drugstore’da canlı müziğinizi dinlerken bi şeyler atıştırın, Bortolot Gelato’da dondurmaları mideye indirin de geri öyle dönün nereye dönecekseniz 🙂

Hava ayaz mı ayaz (tamam biraz abarttım!), sokaklar şirin mi şirin!
Hava ayaz mı ayaz (tamam biraz abarttım!), sokaklar şirin mi şirin!
Her yaşın güzelliği olduğu gibi, her mevsimin de güzelliği ayrı :)
Her yaşın güzelliği olduğu gibi, her mevsimin de güzelliği ayrı 🙂
Colonia del Sacramento, Puerto Viejo'daki gün batımı unutulmazlardan..
Colonia del Sacramento, Puerto Viejo’daki gün batımı unutulmazlardan..

Her şey hep gönlümüzce olsun!

Sino

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s