Gezmeye karar vermesi ayrı, gitmesi ayrı.. 1. Kısım

“Gezmeye karar vermesi ayrı”

Sinoloco olarak ilk yazımın neyle ilgili olması gerektiğini blog yazmayı düşündüğüm günden beri biliyorum. Kesinlikle 3 ay ya da daha uzun bir süre seyahat etmeye karar vermenin maddi, manevi, operasyonel bütün detaylarını tüm açıklığıyla dile getirmek en güzel başlangıç olacak 🙂 Düşünüyorum da bu kararı almak isteyen, bu tarz yolculuklara adım atacak başka kişilere de küçücük de olsa bir faydam olursa ne mutlu bana..

Ben hikayemi kendi yaşadıklarımla, süreçte öğrendiklerimle şekillendireceğim.. Siz eklemek, çıkarmak istediğiniz ne varsa aşağıdaki konuları istediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz tabi ki 🙂 İlk kısmı “Gezmeye karar vermesi ayrı” olarak adlandırdım, bu süreçte sizi neler bekliyor, sizlerle paylaşmak istedim..

Öncelikle böyle bir kararı ben nasıl aldım?

İşini bırakmaya karar veren arkadaşım ve ben, bu tarz bir yolculuğa çıksak mı diye aslında Mart sonunda konuşmaya başladık. Olay konuşmaya başlamakla bitmiyor, hayatta bir kez (umarım daha fazlası da olur 🙂 ) yapacağın bir yolculuk olacağı için sınırları limitsiz dünyada, hangi ruta istediğine karar vermek en önemli adım. Normalde gidemeyeceğimiz daha uzak rotalara diktik biz gözümüzü, ikimiz de daha önce belirli bir süre Asya’da yaşadığımız için rotanın Güney Amerika olmasına karar verdik.

İkinci adım ise işin bütçesini, operasyonel olarak yapılması gerekenleri konuşmaya geldi. Bu aşamada kontrol etmeniz ve detaylandırmanız gerekenler aşağıdaki gibi:

~ Gideceğiniz kişiye ne kadar güveniyorsunuz; yalnız mı yolculuğa çıkmak istersiniz yoksa kiminle çıkacaksınız? Beklentileri, ilgi alanları, gezme tarzları, aslında hayata bakış açıları çok farklı olan insanlar bu tarz yolculuklara beraber çıkarsa; seyahat boyunca normalden çok daha fazla zorlanacaklarını düşünüyorum. Tura başlamadan beklentileri önceden konuşmak ve ana konularda anlaşmak oldukça önemli!

~ Ne zaman gitmek istiyorsunuz, kaç aylık bir zamanınız olacak? Eğer kısa zamanda yolculuğa başlayacaksanız kesinlikle ilk iş gideceğiniz ülkeler vize istiyor mu diye bakmak! Biz şanslıydık Güney Amerika’da gitmek istediğimiz hiçbir ülke Türk vatandaşlarından vize istemiyor. Amerika içinse ikimizin de vizesi vardı 🙂

~ Gideceğiniz ülkelerde belli başlı görmek istediğiniz noktaların neresi olduğuna karar vermek. Ve buna göre hangi ülkede kaç güne ihtiyacınız olacağına dair bir excel hazırlamak. Gideceğiniz lokasyonlar toplam bütçenizde; konaklama, yemek, ekstra tur gibi maliyetleri etkileyeceği için bu da oldukça kritik.

~ Uçak biletleri geziniz için hatrı sayılır bir maliyet olacağı için, en uygun şekilde nasıl temin edebileceğinizi araştırmanız gerekiyor. Biz Star Alliance’ın sunduğu “Round the World” biletlerinin bizim için en uygun seçenek olduğuna karar verdik. Bir nevi Interrail’in uçak versiyonu diye adlandırdığım bu güzel sistem ile kendimize 3 aylık bir rut yaratıp bütün biletlerimizi seyahat öncesinde satın aldık. 3 ayda toplam 12 kez uçağa bineceğim 🙂  Programın detaylarını buradan siz de inceleyebilirsiniz.

 

Küçük yeğenim de beni bu seyahatim için destekledi; başta şaşırdı ama sonrasında en çok o sevindi :) Mina’ya sevgilerle..
Küçük yeğenim de beni bu seyahatim için destekledi; başta şaşırdı ama sonrasında en çok o sevindi 🙂 Mina’ya sevgilerle..

~ Ülkeler ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmak için internet sınırsız bilgi sunsa da, ben yine eski kafalı (!) bir baskı kitap sevdalısı olduğum için Güney Amerika ile ilgili en sevdiğim seyahat kitaplarından biri Lonely Planet South America on a Shoestring’i satın aldım. (Tam 1112 sayfa!) Ama siz online halini tercih ederseniz, o hali de tabi ki de mevcut.

~ Biraz araştırma, rutu belirleme, uçak ulaşım maliyetleri derken günlük ne kadar bir bütçeye ihtiyacınız olduğunu çıkarabilirsiniz, biz tam olarak da böyle yaptık. Emin olun; birçok kişinin korktuğu kadar yüksek rakamlara çıkmıyor toplam. Sebebi ise sırt çantanızı takıp, bazı standartlarınızdan vazgeçip yola koyulmaya karar vermiş olmanız 🙂

~ Peki ya sonrası? Ben aileme oldukça düşkün olduğum için, alıp başımı gidiyorum hadi kendinize iyi bakın diyip gidemezdim 🙂 Anne, baba, kardeş herkesi bu seyahatime destek olmaya ikna etmek de benim için önemli bir adımdı. Neyse ki her zaman yanımda olan ailem, “Hadi durma git; ne bekliyorsun!” diyerek bana en şahane moral desteğini vermiş oldu..Tabi ki de birbirinden tatlı bütün arkadaşlarım da iyisini, kötüsünü, başıma gelebilecek her şeyi daha detaylıca değerlendirmeme yardımcı oldu.. İnsan, sevdiği kişiler iyi ki hayatına girmiş diyor böyle anlarda; bir kez bir kez daha!

Yazımın başında da dediğim gibi, Mart sonunda bu maceranın detaylarını konuşmaya başladık.. Yukarıda sizlerle paylaştığım kısımları tamamlamamız Mayıs sonunu buldu.. Postumun ikinci kısmı “Gitmesi ayrı” bölümünde kalan 3 haftada seyahatimize nasıl hazırlandığımızı detaylıca anlatacağım 🙂

Umarım gitmek isteyen herkesin başlangıç yapması için bir kıvılcım olur bu yazım..

Her şey gönlümüzce olsun 🙂

Sino

Machu Pichu'dan herkese şeker tadında bayramlar dilerim!
Machu Pichu’dan herkese şeker tadında bayramlar dilerim!

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s