Sinoloco gururla sunar :)

Kimdir bu sinoloco?

Bir eylül sabahı Denizli’de doğdum.. Anne – baba – küçük kız kardeşten oluşan çekirdek ailem ve akrabalardan oluşan büyük ailemle beraber lise sonuna kadar bir Ege insanı olarak Denizli’de yaşadım..

Üniversite sınavıyla beraber yepyeni bir şehrin ve aslında hayatın kapıları benim için açıldı. Boğaziçi Üniversitesi’nde Uluslararası Ticaret okurken, aynı zamanda İstanbul’da öğrencilik ve yurt hayatının keyfini çıkartmaya başladım. İşte tam da bu sırada artık gezmenin vakti geldi dedim!

İlk kez uçağa bindiğimde İtalya’ya 2 haftalık bir gönüllü kampına tek başına çalışmaya gitmiştim, sene 2005 🙂 Aslında yepyeni yerler görmek, farklı ülkelerden insanlarla dost olmak ve leziz mi leziz yeni tatlar denemek o kadar hoşuma gitmişti ki; bu seyahatten sonra hep gezme arzusuyla yandım tutuştum 🙂

2015 Haziran ayına gelene kadar geçtiğimiz 10 senede neler mi yaptım?

Üniversitede bir yaz 3 ay boyunca Los Angeles, Amerika’ya Work & Travel ile çalışmaya gittim. Sonrasında el emeği göz nuru kazandığım parayla, Amerika’nın batı kıyısını gezdim. Değişim öğrencisi olarak okulun bir dönemini City University of Hong Kong’ta okudum.. Hong Kong’ta yaşadığım 6 ay boyunca Güneydoğu Asya’yı gezme fırsatı buldum. Filipinler, Çin, Tayland, Kamboçya gibi ülkeleri gezerken, yaşadığım deneyimler gerçekten hayata bakış açımı ve dünyamı genişletti 🙂 Sıra okulu bitirip çalışma hayatına adım atmaya geldiğinde bile; önce Moskova, Rusya’da 1 ay staj yaparak orada yaşama şansımı değerlendirdim de öyle vatana döndüm 🙂

Üniversiteden mezun olma vakti gelip çattığında, kendimi her zaman çok istediğim o büyük, çok uluslu firmalarda çalışırken buldum. Kurumsal hayatta satış, ticari pazarlama yaptıktan sonra ağırlıklı olarak pazarlama departmanında marka yönetimi yaptım. Tamı tamına beş buçuk sene özel sektörde farklı firmalarda çalıştıktan sonra, bir sabah her şeyi bırakmaya karar verdim! Bu hayatta başka bir şeyler daha yapmak istiyordum, beni en çok mutlu eden yerde olmayı ve o işi yapmayı diliyordum. Kendimi daha iyi tanımaya, koşturmadan, stresten uzak, gerçekten gönlümden geçen şeyin ne olduğunu aramaya karar verdim; aslında Aralık 2014 itibariyle kendime Sino bi mola al artık diyebildim 🙂

Tam da bu dinlenme sürecini yaşarken; gençken yapmayacaksak ne zaman yapacağız dediğim, her zaman bu tarz yolculuklara çıkanlara imrenerek baktığım bir seyahate atılma fırsatını buldum. Hayatta rastlantılar önemlidir derim, işte onlardan çok önemli bir tanesi sayesinde yaklaşık 3 ay sürecek dünya turuna çıkma şansına sahip oldum 🙂

P1_interior1

Peki şimdi ne mi yapıyorum?

İşini bırakmaya karar veren arkadaşım ve ben; 19 Haziran’da sırt çantalarımızı ve uçak biletlerimizi alarak yola koyulduk.. Bu 3 ay boyunca Arjantin, Uruguay, Şili, Peru, Ekvador, Kolombiya, Panama, Amerika ve Hong Kong var rotamda.. Dünyanın etrafında bir tur atarken; yaşadıklarımı, gördüklerimi, sevdiklerimi, şaşırdıklarımı, yediklerimi, içtiklerimi, öğrendiklerimi sizlerle paylaşmak için sino.loco hesabını ve sinoloco.com’u açtım 🙂 Sino bütün yakınlarımın bana hitap şekli, loco ise İspanyolca deli demek olduğu için kendime bu ismi yakıştırdım!

Şu an itibariyle yurtdışında 25 ülke, 70’ten fazla şehir gezdim.. Bunlara yenilerini eklemeye devam ederken ben, hadi gelin siz de benimle bu macerama ortak olun.. Sadece turistik olanı, kitaplarda yazanı değil; lokal olanı da hep beraber benim sevdiğim gibi biraz deli dolu yaşayalım!

Her şey hep gönlümüzce olsun 🙂

Sino

 

P1_interior2
Unutma; ‘Bu yol sadece ve sadece senin yolun’ Mevlana’nın da dediği gibi..

 

Instagram: sino.loco

Mail: sinemkocacan[at]gmail[.]com

 

Advertisements

24 thoughts on “Sinoloco gururla sunar :)

 1. Canım arkadaşım ,
  Okuyorum , izliyorum , imreniyorum , takdir ediyorum , kıskançlıktan çatlıyoruuummmmm ! Gezmeye , görmeye ve paylaşmaya devam lütfen.

  Like

  1. Mehtap’cım,
   Çok teşekkürler 🙂 Umarım isteyen herkes gönlünün dilediği yere gitme şansını yakalar 🙂 Durmak şimdilik pek söz konusu değil, beni izlemeye devam edin diorum 🙂 Sevgiler!!!

   Like

 2. Tebrikler sinem 🙂 Facebook’taki paylaşımdan gördüm ilk, “ben bu kızı nereden tanıyorum?” dedim içimden sonra sinem ismini görünce emin oldum 🙂 İstifa ederken “başka bir yerde daha iyi bir konumda devam edecek kariyerine” diye düşünürken sen kendine bambaşka bir yol bambaşka dünyalar çizmişsin, hemde ben dahil çoğu insanın imreneceği. Bundan yıllar sonra da belki çocuklarına, belki torunlarına, belki dost sohbetlerinde yada aile toplantılarında anlatacağın binlerce hikayen olacak 🙂 Yeni bir devlet memuru olarak sana imrenerek bakıyor ve yolun açık olsun diyorum.

  Like

  1. Teşekkürler Serkan 🙂
   Şimdilik bir süreliğine yolculuktayım, sonrasında çizeceğim yol ne olur yaşayıp göreceğim..
   Senin yeni işin de çok hayırlı olsun, güzel yorumların için teşekkürler..
   Hepimiz yolun hep açık olsun!
   Sevgiler,
   Sinem

   Like

  1. Çok teşekkürler 🙂 Her şey çok güzel gidio şimdilik, yarısı gitti yarısı kaldı 🙂
   Kocaman sevgiler, dilediğiniz istediğiniz bişi olursa seve seve getiririm!

   Like

 3. Kolay gelsin Sinoloco
  Bende senin gibi yolara çıkmaya hazırlanıyorum.
  Gemilerde çalışamam nedeniyle 59 ülke sayısız şehir ve 7 dünya turunu tamamladım.
  Ama bu sefer yelkenli tekne ile seyahatine başlamak ve güncelemek istiyorum Hayatımı
  Bir gün bir yerlerde umarım karşılaşırız
  Selamlar

  Uğur KILINÇ

  Like

  1. Gemilerde yaşam çok ayrı bir tecrübe olmalı 🙂 7 dünya turu yapmış olmak kadar güzel ve insanı geliştiren başka bir şey olamaz heralde! Tebrikler 🙂
   Yelkenli tekne ise bambaşka bir macera olacak belli ki 🙂 Ne kadar süreliğine gidiyorsunuz ve rotanız belli mi?
   Şimdiden gönülden şans ve sevgiler! Umarım bir gün yollarımız kesiişir..
   Sevgiler!

   Like

 4. Biz de bunları çok yapmak isteyen ve iyice bu işin kafasına giren, ciddi ciddi kurumsal hayatı tamamen bırakıp dünyayı görmek isteyen bir çift olarak merak ettiğimiz çok önemli bir nokta var. Bize ilham verecektir eminim cevabın:) Tüm bunları yaparken iş hayatını bıraktığın için maddi olarak zorlanmıyor musun? Ya da gittiğin yerlerde çalışıyor musun nasıl hallediyorsun:)

  Like

  1. Şimdiden hayırlı olsun diyorum, çünkü ciddi ciddi kafanıza koyduysanız bence er ya da geç yola çıkarsınız diye düşünüyorum:)
   Benim yolculuğumun süresi belliydi (neredeyse 3 ay) ve bütçemi de ona göre ayarladım, sizin için de ne kadar süreliğine gezmek istediğiniz önemli bir etken olacaktır..
   Bunun yanı sıra hangi ülkeleri görmek istiyorsunuz? Güney Amerika ucuz ama Asya daha ucuz mesela..(Tabi ki de seçilen ülkeler yine önemli 🙂
   Ben daha önceki birikimlerimi kullandım, ama yolda tanıştığım bir çok kişi farklı yöntemler kullanıyor..Kimi gönüllü işlerde çalışıp, kalacak yer ve yemeği ücretsiz karşılıyor, kimi geçici bir süre çalışıyor (Resepsiyon, café vb) sonra geziyor..Kimi müzik yaparak para kazanıyor, kimi yemek yapıp satarak, kimi ise takı..Aslında farklı seçenekler var, içinden size uygun olanı seçebilirsiniz..Umarım yardımcı olabilmişimdir..

   Like

 5. Sinem, dün tesadüfen keşfettim sayfanı ve müthiş! Gerçekten bir dolu insanın hayalini kurup o cesur adımı atamadığı birşey bu. Harika yapmışsın, keyifle takip edeceğim artık!
  Sen herşeyi detaylı detaylı anlat bize de ilham olsun! Yaşasın!
  Sevgiler,
  Özge

  Like

  1. Özge Selam,
   Ne kadar da güzel olmuş, bu tesadüf sayesinde birbirimizden haberimiz oldu 🙂
   Çok teşekkür ederim güzel yorumların için!
   Ben mümkün olduğunca detay detay yaptıklarımı, yaşadıklarımı, gördüklerimi paylaşmaya devam edeceğim 🙂
   Senin de yolun açık, hikayelerin bol olsun!
   Kocaman sevgiler,
   Sinem

   Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s